Домашня лазня ніколи не зможе зрівнятися із громадською і, якщо ви вже давно замислювалися про її будівництво, сьогодні ми хочемо дати кілька корисних порад. Якою ж вона має бути, щоб приносити лише задоволення?
Яку б потужну піч ви не обрали, в першу чергу потрібно потурбуватися про збереження тепла всередині. Парне приміщення повинне бути правильно теплоізольованим. Особливу увагу слід приділити стелі, оскільки тепло прагнутиме вгору і, якщо цього не робити, все тепло відлітатиме в «трубу». Найчастіше сьогодні використовують як утеплення стелі базальтову вату (100 мм+ шар фольги). Саме правильна теплоізоляція стелі та стін дозволить суттєво скоротити час розігріву лазні та споживати менше палива та енергії.
Оздоблення
Вагонка з вільхи вважається найкращим вибором. Саме це дерево абсолютно не боїться вологи і не розжарюється за високих температур (навіть при 100 градусах), витримує пару, бризки води. При виборі дерева для облицювання стін віддайте перевагу листяним породам. Часто використовується липа, яка за властивостями близька до вільхи. Ви можете не боятися спертися на стіну з цього дерева. Пориста та м'яка структура цієї деревини не нагрівається і, відповідно, не підвищуватиме температуру у лазні. Що ж до хвойних порід – за високих температур на їх поверхні проступатимуть липкі краплі смол (кедр, сосна).
Печі бувають дров'яні (печі-каміни, суцільнометалеві) та електричні. Печі-каміни за вартістю на порядок вищі і при виборі здається, що вона набагато красивіша і затишніше виглядатиме в лазні, ніж суцільнометалева і імітуватиме камін. Однак, його віконце занадто мало, щоб насолодитися танцем полум'я, а побачити його можливо тільки якщо лягти прямо навпроти скла. Дверцята такої печі-каміна швидко забруднюється сажею. Відмінним же вибором може стати суцільнометалева, яка справляється з поставленим завданням без зайвих витрат. Електрична піч буде чудовою альтернативою у тому випадку, якщо немає можливості встановити традиційну. Вибираючи потужність, використовуйте звичайну формулу: 1 кВт= 1 куб.м
Дрова
При виборі дров для печей слід обов'язково враховувати рівень вологості, яка має бути не більше 25% (наприклад, свіжоспиляне дерево містить вологи понад 50%). Дрова мають горіти, а не диміти! Чим сиріші дрова, тим більше їдкого диму. Кількість тепла, що виділяє деревина, обчислюють калоріями. У таблиці нижче наведено різні види порід:
Якщо ж ви хочете "все і відразу", відмінним рішенням буде просто купити готову баню-бочку. Тут все продумано до дрібниць. Вони виготовляються на заводі. Все що потрібно – визначитися з розміром та місцем розміщення, провести електрику та організувати водовідведення. Не менш важливим моментом є те, що до базової комплектації вже входить дров'яна піч, бак для води, двері, полиці, світильники та маленький столик. Виробники обіцяють, що така лазня може прослужити понад 20 років. Будівництво лазні, звісно, краще доручити професіоналам. Однак скільки задоволення можна отримати, зробивши все своїми руками. У нашій рубриці лазні ви завжди зможете знайти все, що для цього потрібно.