Підготовка до робіт
Будівництво конюшні — відповідальна справа. Доведеться врахувати безліч нюансів. Без проекту не обійтися. У нього входять креслення, матеріали, кошторис витрат та інше.
Спершу намічають місце для будівництва майбутньої стайні:
- Щоб не було вогкості і хвороб, враховують розташування грунтових вод. Краще, якщо вони залягають на метр від поверхні або глибше. Якщо іншої ділянки немає, недоліки виправляють за допомогою якісного дренажу.
- Перевагу віддають місць на височини. Тала і дощова вода тут не затримується. Від будівництва в низині краще відмовитися. В крайньому випадку невелику піднесеність роблять штучно: насипають її.
- Важливий вид грунту. Болотисті місця або піщані ґрунти не підходять. Фундамент тут може «попливти». Вигул по пухкому, грузлому грунту протипоказаний. Вихід: знайти іншу ділянку або зробити канави для осушення, насип.
- У плані враховують напрямок переважаючого вітру. Він повинен дути в бічну частину стайні, на кут. Двері розташовують з підвітряного боку.
- Бажано відразу врахувати в кресленні правильне розташування. Якщо регіон — не холодний, довга частина стайні йде зі сходу на захід. При суворому кліматі вона простягається з півночі на південь. Вхід знаходиться на східній стороні.
- Стайня і загін для коней повинні знаходитися подалі від житла, гнойових, сміттєвих куп.
- Поруч зі стайнею виділяють площу для вигулу (левада). Потрібні господарські приміщення, які теж зажадають місця: для кормів, амуніції, інвентарю та інші. Іноді виділяють кімнати для сторожів, конюхов.
- Бажано, щоб до споруді було зручно під’їжджати. Це допоможе і під час будівництва, і пізніше, наприклад, для підвезення кормів.
- Зазвичай виділяють 20-30 соток.
Використовувані матеріали
Стайня повинна бути теплою, сухою і міцною. Як правило, з матеріалів вибирають:
1. Цегла. Надійний, «дихає». Недолік — порівняно висока вартість.
2. Деревина. Захищає від вологи, створює прекрасний мікроклімат. Разом з цеглою, це один з найпопулярніших матеріалів. Мінус — швидко гниє, руйнується. Щоб підвищити термін служби, деревину обробляють лаком, морилкою у 3-4 шари.
3. Піноблок. Не гниє, не горить.
4. Саман — суміш глини з соломою. Дешевий матеріал. Використовують зазвичай, коли немає можливості взяти цеглу або дерево. Саман добре зберігає тепло.
5. Камінь для будівництва стайні використовувати небажано. Матеріал довговічний, але в будівлях з нього затримується вогкість і набагато гірше зберігається тепло.
Іноді для будівництва своїми руками застосовують каркасно-засипних конструкцію. Беруть керамзит або шлак, змішаним з тирсою. Споруда виходить дешевим, але неякісним. Навіть невелика щілина призводить до пустот в стінах. У підсумку, втрачається тепло, і, крім жеребців, в будівництві живуть ще й гризуни.
Іноді беруть бетонні блоки. Цей матеріал швидко кришиться. Він погано рятує від вогкості і холоду. Брати його теж небажано.